Blog

  • Data dodania: 12.09.2021
  • Tagi: jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż, zdjęcia mieszkania, fotografowanie wnętrz, wynajem nieruchomości
Zdjęcie jest elementem, który zawsze w pierwszej kolejności przyciąga nasz wzrok. Dlatego szczególnie ważne jest w przypadku ogłoszeń oferujących mieszkania do sprzedania lub wynajmu. Jeśli nie zaciekawi nas fotografia, prawdopodobnie nie zapoznamy się z dalszą częścią oferty. Tymczasem na wielu portalach wciąż można zobaczyć źle oświetlone i wykadrowane zdjęcia, które nie pokazują potencjału mieszkania. By wyróżnić się na tle innych ogłoszeń, możemy skorzystać z usług profesjonalnego fotografa nieruchomości, a jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto dowiedzieć się, jak zrobić zdjęcia mieszkania na sprzedaż. Trzymając się kilku zasad, możemy zwiększyć szanse na udaną transakcję.

Zadbaj o prezentację wnętrza mieszkania na zdjęciu

Wstępem do dobrych zdjęć nieruchomości zawsze jest odpowiednie przygotowanie wnętrza. Nawet najlepszymi umiejętnościami nie przedstawimy korzystnie zabałaganionego czy przytłoczonego ilością ozdób lub gadżetów mieszkania. Dlatego powinniśmy rozpocząć od usunięcia wszystkich drobnych usterek i dokładnego wysprzątania pomieszczeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy szklane czy metalowe, na których najłatwiej zauważyć zabrudzenia.

Przygotowując mieszkanie do sfotografowania, warto pamiętać, że lepiej prezentują się przestrzenie minimalistyczne. Jeśli usuniemy zalegające kartony czy przerzedzimy nieco książki na regałach, wnętrze wyda się przestronniejsze. Podobnie powinniśmy postąpić z ozdobami, szczególnie tymi osobistymi. Niech znikną zdjęcia czy inne ważne dla nas elementy. Zamiast nich postawmy na neutralne akcenty, które ocieplą pomieszczenie i nadadzą mu przytulności jak kwiaty czy poduszki. Dzięki temu kupujący będzie mógł wyobrazić sobie siebie w nowym mieszkaniu.

Wybierz najlepsze światło do zrobienia zdjęć mieszkania

Nie powinniśmy robić zdjęć mieszkania w pierwszej wolnej chwili, lecz zaplanować je na moment, gdy możemy liczyć na najkorzystniejsze naturalne światło. Zdecydowanie odradza się fotografowanie wnętrz w południe, gdy słońce jest najostrzejsze, oraz późnym wieczorem, gdy za oknami jest już ciemno. Najlepsze są poranki i popołudnia, gdy światło słoneczne jest łagodne i miękkie. Najlepiej jest wykonać kilka zdjęć o różnych porach, w tym także przy deszczowej pogodzie, oraz sprawdzić, jak na zdjęciach będą prezentowały się włączone nocne lampki czy oświetlenie nad kuchennym blatem, by ostatecznie wybrać tylko najlepsze ujęcia.

Pokaż mieszkanie z najlepszej perspektywy

Każdy, kto chociaż raz robił zdjęcia, doskonale wie, że perspektywa, z jakiej fotografujemy, wpływa na prezentacje obiektu, a nawet może go zniekształcać. Dlatego tak ważne jest wybranie najlepszego punktu, z które będziemy robić zdjęcie danemu pomieszczenie.

Na portalach ogłoszeniowych nie brakuje fotografii, na których dominuje sufit lub podłoga, czy takich, na których autor skupił się na meblach, a nie na całej przestrzeni. Takich zdjęć powinniśmy unikać. Jak więc zrobić najlepsze zdjęcia mieszkania? Przede wszystkim ustawiając aparat na wysokości oczu osoby siedzącej i tak, aby na zdjęciu znalazł się kąt między dwoma ścianami. W ten sposób uzyskamy najbardziej naturalny efekt i nadamy przestrzeni głębi. Sfotografowanie części pokoju na tle jednej ściany może go optycznie zmniejszyć i nie pozwoli potencjalnemu kupującemu wyobrazić sobie faktycznego wyglądu mieszkania. Dlatego starajmy się także objąć obiektywem jak największą powierzchnię, by dobrze odwzorować wielkość i układ mieszkania.

Wybierz ustawienia techniczne

Jeżeli na co dzień robimy zdjęcia w trybie automatycznym, przy okazji sprzedaży mieszkania warto jednak zapoznać się z poszczególnymi funkcjami aparatu. Wybór ustawień ma wpływ na ostateczny wygląd zdjęcia i jego jakość. Na początek warto wybrać odpowiedni balans bieli. Jest to ustawienie wpływające na temperaturę zdjęcia – czy będzie chłodniejsze, czy cieplejsze. W większości sprzętów możemy wybierać z przygotowanych ustawień przeznaczonych na konkretne okoliczności jak światło dzienne, cień czy światło sztuczne.

Powinniśmy zadbać także o ekspozycję, czyli naświetlenie zdjęcia. Bardzo często zdarza się, że amatorskie fotografie są w niektórych fragmentach prześwietlone, a w innych zupełnie czarne. By kontrolować tę kwestię na bieżąco, możemy włączyć histogram, który na wykresie pokaże rozłożenie jasności. Jego lewa część odpowiada ciemnym kolorom, a prawa jasnym. W idealnej sytuacji na środku powinno pojawić się wzniesienie z delikatnie wznoszącą i opadającą linią po bokach. Na ekspozycję wpłyniemy bezpośrednio, zmieniając ustawienia przysłony (niższa wartość to bardziej otwarta przysłona i większa jasność) oraz czas naświetlania (im dłuższy tym zdjęcie jaśniejsze).

Z pomocą może przyjść nam także ustawienie wartości ISO, czyli czułości na światło. Podwyższenie wartości sprawi, że zdjęcie będzie jaśniejsze. Nie należy jednak zbytnio przesadzić, ponieważ bardzo wysokie wartości ISO mogą powodować szumy na zdjęciu.

Planując sprzedaż lub wynajem nieruchomości, warto wziąć sobie te rady do serca. To, jak zrobimy zdjęcia mieszkania, może mieć ogromny wpływ na ilość zainteresowanych. Powinniśmy zadbać, by fotografie jak najlepiej oddawały rzeczywistość, a jednocześnie pokazywały ją w najlepszy możliwy sposób.