Blog

  • Data dodania: 06.08.2021
  • Tagi: kupno mieszkania, mieszkanie na rynku wtórnym
Zakup mieszkania to nie jest łatwa decyzja. Na rynku rzadko zdarzają się okazje i coraz trudniej jest zdobyć coś naprawdę atrakcyjnego. W dodatku zainteresowanie jest ogromne i coraz częściej zdarza się, że kupujący wręcz licytują się o nieruchomość. Tylko w tym przypadku pośpiech nie jest wskazany i zawsze warto dopytać o kilka kwestii, zanim głęboko sięgniemy do naszego portfela. Przeczytaj na co warto zwrócić uwagę.

Historia mieszkania

Nie, nie chodzi o to, abyś nagle został genealogiem rodzinnym lub reportażystą, ale naprawdę warto wiedzieć, przez ile i jakich rąk przeszła nieruchomość. Wcale nie chodzi tu o sentymenty, ale po prostu o wiedzę, czy jest coś, co potencjalnie mogłoby zmniejszać lub zwiększać wartość lokalu. Jeśli w twoim potencjalnym mieszkaniu spędziła kilka lat sławna postać, to dobrze rokuje. Zdecydowanie gorzej, jeśli zmarł w nim ktoś i to w dodatku gwałtowną śmiercią. To banały, ale ludzie łatwo ulegają pewnym mitom i przesądom.

Długi i spłaty

Sama księga wieczysta to niestety zbyt mało. Czysta i bez wpisów nie oznacza jeszcze, że wszelkie długi są uregulowane. Przejrzyj dokładnie prawidłowość opłat w spółdzielni czy wspólnocie i upewnij się, że opłaty u dostawców mediów są uregulowane. Spytaj, czy nie ma obciążeń prywatnych. To nic przyjemnego, gdy wieczorem ktoś puka do drzwi i prosi o zwrot prywatnej pożyczki.

Robactwo

Podobno nic nie przetrwa wybuchu nuklearnego z wyjątkiem karaluchów. Zanim kupisz mieszkanie, zapytaj delikatnie, czy właściciel nigdy nie miał problemów z robactwem i czy nie musiał wzywać firmy deratyzacyjnej. Nieważne jakie, robaków po prostu trudno się pozbyć. Samo mieszkanie nie da wystarczającej wiedzy, dlatego bardzo uważnie oglądaj klatkę schodową, a jeśli tylko jest to możliwe, pod dowolnym pretekstem zajrzyj do sąsiadów z naprzeciwka i rozejrzyj się dokładnie.

Wnętrze

Na pierwszy rzut oka, nigdy nie zobaczysz wszystkiego. Jeśli mieszkanie jest częściowo umeblowane spróbuj, chociaż odsunąć pralkę czy lodówkę i zajrzyj, co dzieje się na ścianie i podłodze. Dopytaj, które ściany są nośne, a które działowe. Być może zechcesz któraś wyburzyć, aby zmienić układ wnętrza i aranżacje mieszkania.

Bezpieczeństwo dzielnicy

Niestety, dzielnica dzielnicy nierówna. To powód, dla którego zawsze lepiej kupować mieszkanie w okolicy, którą dobrze znasz. Tylko w przypadku lokalu inwestycyjnego to nie zawsze możliwe, dlatego, zanim kupisz, przyjrzyj się okolicy. Statystyki policji są nieubłagalne: są tereny bezpieczne i te trochę mniej. Wieczorny spacer po okolicy powinien dać ci do myślenia.

Najbliżsi sąsiedzi

Dobry sąsiad to podstawa, a hałaśliwy czy nachalny może stać się wielkim problemem. Dopytaj, czy obecny właściciel przyjaźni się z sąsiadami, a którymi ma gorsze relacje i którzy są wyjątkowo kłopotliwi. Swobodnie porozmawiaj, o tym, czy żaden z nich nie jest roztargniony i nie zapomina o zakręcaniu kranu, a który bardzo często urządza imprezy. Sprawdź, jakie pokolenie mieszka na osiedlu. Jeśli to ty jesteś młody, a osiedle zamieszkują głównie seniorzy, musisz liczyć się z kłopotami już na etapie parapetówki.

Infrastruktura

Okolica jest równie ważna jak samo mieszkanie. Rozejrzyj się, czy faktycznie w pobliżu jest wszystko to, co potrzebne ci jest do życia. Dobra komunikacja, sklep spożywczy, plac zabaw to podstawa, ale równie istotna jest przychodnia, basen czy siłownia. Bogata infrastruktura i sprawny samorząd dzielnicy to podstawa udanej lokalizacji.