Blog

  • Data dodania: 10.06.2021
  • Tagi: zakup mieszkania, rynek pierwotny, rynek wtórny
Zakup nowego mieszkania to bardzo ważna decyzja i ogromny krok w życiu. Podejmując tą decyzję bardzo często zastanawiamy się, czy kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście wady i zalety, a wybór każdego nich niesie ze sobą określone konsekwencje. W tym tekście przedstawiamy dokładnie, czym są rynki pierwotne i wtórne oraz jakie mają zalety. Podpowiadamy też jaką opcję wybrać, gdy chcemy kupić nowe mieszkanie, a nie wiemy z jakiej oferty skorzystać.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny to rynek mieszkań nowych budowanych przez deweloperów i sprzedawanych pierwszym właścicielom. Obecnie możemy spotkać szczególnie w dużych miastach wiele inwestycji tego typu. Deweloperzy są najczęściej ogólnopolskimi firmami zajmującymi się tego typu budowami. Mieszkania mają zarówno formę tradycyjnych mieszkań blokowych jak i również mniejszych kilkurodzinnych bloków oraz domów np. bliźniaków. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym możemy sfinansować za gotówkę kredytem hipotecznym lub korzystając z różnorodnych programów wsparcia. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, nie płacimy również podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowę, jaką podpisujemy z deweloperem, wykonujemy między nim a sobą, czyli firmą a osobą prywatną.

Niewątliwą zaletą mieszkań, które możemy kupić na rynku pierwotnym, jest ich nowość. Są one sprzedawane nowe przez dewelopera. Oznacza to, że deweloper daje gwarancję na większość elementów i całą konstrukcję budynku. Dzięki temu nie musimy martwić się o wady konstrukcyjne czy inne uszkodzenia, które są naprawiane przez dewelopera w ramach gwarancji. Nowość budynku sprawia również, że przez wiele lat nie będziemy musieli ponosić nakładów finansowych na remonty, a wszystkie instalacje czy elementy są fabrycznie nowe i przez długi czas będą działały sprawnie.

Mieszkania nowe na rynku pierwotnym to również najczęściej wysoki standard - dużo wyższy niż przy mieszkaniu z rynku wtórnego. Jest to duży plus dla osób ceniących wygodę oraz wysoki standard życia. Korzyścią - szczególnie dla takich osób jest również fakt, że kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, będziemy otaczać się ludźmi podobni do nas ze względu na status życiowy, zamożność oraz wiek. Bardzo często będzie powodowało to wyższy komfort życia z innymi osobami na małej przestrzeni. Zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym jest też często potwierdzeniem naszego statusu oraz zamożności co jest pewnego rodzaju prestiżem.

Jednym z największych plusów zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest możliwość jego urządzenia wg własnego uznania. Zazwyczaj otrzymamy je w stanie deweloperskim lub takim, w którym jest wstępnie wykończone. Dzięki temu mamy bardzo szerokie pole do remontu oraz indywidualnego wykończenia wnętrza i jego aranżacji. Wydając zatem bardzo dużą sumę, możemy mieszkanie dostosować do nas dokładnie taki sposób, w jakich chcemy.

Rynek wtórny

Rynek wtórny mieszkań to rynek mieszkań używanych. Znajdują się na nim mieszkania sprzedawane przez osoby prywatne innym osobom prywatnym. Mieszkania mają już właściciela, a my nabywając je, stajemy się kolejnymi właścicielami nieruchomości. Rynek wtórny mieszkań jest większy z uwagi na to, że mieszczą się w nim wszystkie nieruchomości już wybudowane i użytkowane. Mogą być to zarówno nieruchomości nowe jak i wiekowe kamienice mające kilkadziesiąt lat. Na rynku wtórnym, czyli mieszkań używanych znajdziemy bardzo duży wybór różnorodnych mieszkań o różnym profilu, historii i przeznaczeniu. Mieszkania te — tak jak w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego możemy sfinansować zakupem za gotówkę lub kredytem hipotecznym oraz programami wsparcia o ile mieszkania spełniają wymagania, aby się do nich zakwalifikować.

Pierwszym plusem mieszkań z rynku wtórnego jest bardzo duży wybór. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych nieruchomości zarówno pod względem metrażu, standardu, lokalizacji czy typu. Dzięki temu będziemy mogli łatwo znaleźć dostosowane do naszych potrzeb i preferencji nieruchomości bez konieczności pójścia na kompromis. Dużym plusem mieszkań z rynku wtórnego jest również fakt, że w dużej części dostępne są umeblowane gotowe do zamieszkania od razu bez konieczności wykonywania remontu. Plus ten szczególnie przypadnie do gustu osobom, które nie chcą wykonywać remontu, a zależy im na szybkim zamieszkaniu w danej nieruchomości.

Jedną z największych zalet rynku wtórnego i mieszkań na nim się znajdujących jest ich lokalizacja. Mieszkania używane, które już istnieją, znajdują się w centrach miast i najatrakcyjniejszych lokalizacjach. Wybierając mieszkania tego typu, nie będziemy mieli przeważnie problemu z komunikacją oraz szybkim dojazdem do centrum miasta, o ile mieszkania w ogóle nie znajdują się w nim. Kolejną zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest także to, że mieszkania te znajdują się w rozbudowanych dzielnicach i lokalizacjach. Nie będziemy mieli zatem problemu z korzystaniem z lokalnej infrastruktury. Wbrew pozorom brak sklepów w okolicy lub innych przydatnych punktów handlowo-usługowych może być problematyczne, jak ma to miejsce w przypadku rynku pierwotnego. Wybierając rynek wtórny, nie musimy zatem martwić się o ten element zakupu mieszkania.

Jaki rynek wybrać?

Jeśli podjęliśmy już decyzje o zakupie mieszkania, należy dokładnie przeanalizować oba rynki i wybrać nowe mieszkanie świadomie. W tym celu powinniśmy zadać sobie kilka pytań, które pomogą nam osiągnąć ten cel. Z pewnością musimy wypisać sobie na kartce to, co jest naszym priorytetem. Listę, którą stworzymy, powinniśmy ułożyć od tych priorytetów, które są dla nas najważniejsze np. lokalizacji w centrum czy standardu mieszkania i możliwości aranżacyjnych. Powinniśmy bardzo dokładnie wypisać wszystkie swoje oczekiwania, aby nie przegapić żadnego z nich, a następnie zastanowić się, które z nich są niezbędne, a które możemy pominąć. Jeśli zachodzi sytuacja, gdy ważne są dla nas dwa, trzy priorytety nietypowe dla jednego rynku, warto kierować się tym najistotniejszym, a pozostałe spróbować spełnić wyszukując konkretne oferty spośród dostępnych opcji.