Blog

  • Data dodania: 31.05.2021
  • Tagi: zakup działki budowlanej, kupno działki
Budowa własnego domu z ogrodem to marzenie wielu z nas. Zanim się spełni, trzeba jednak pomyśleć o zakupie działki, a wbrew pozorom nie jest to sprawa prosta i nie chodzi tylko o wysokie ceny, ale przede wszystkim umiejętność dokonania właściwego wyboru, tak aby budowa przebiegała bez żadnych niespodzianek. Na co zwrócić uwagę?

Kształt i wymiary

Duża działka to spory potencjał, ale pamiętaj, że potem, kiedy już będziesz na niej mieszkać, musisz właściwie o nią zadbać. Jeśli nie masz doświadczenia w postępowaniu z zielenią, weź pod uwagę, że po początkowej fascynacji ogrodem, projektowaniu i na sadzeniach nadchodzi czas żmudnego dbania i pracy przy roślinach. Na dużej działce nawet koszenie trawy to spore wyzwanie. Optymalna działka pod domem jednorodzinnym powinna mieć 700 do 1000 metrów kwadratowych (7 – 10 arów). Równie istotny jest jej kształt, a przede wszystkim szerokość. Optymalna to ponad dwadzieścia metrów. Działka wąska, a długa może oznaczać konieczność indywidualnego zaprojektowania domu. Nie jest to niemożliwe, ale może w sposób znaczący podnieść koszty.

Dostęp do mediów

Idealnie jest, gdy działka jest w pełni uzbrojona, ale o ideały w tym przypadku trudno. O tym, jakie media znajdują się na działce lub w jej pobliżu dowiesz się z planu zagospodarowania przestrzennego. Tyle że nie każda gmina takowy posiada. Warto wystąpić do zakładu komunalnego, energetycznego i wodociągowego i dopytać czy wydanie właściwych pozwoleń i podłączenia w ogóle będą możliwe. Nie można w ciemno zakładać, że nie będzie z tym żadnego problemu, a ewentualne wykopanie studni głębinowej czy przydomowej oczyszczalni ścieków może być bardzo kosztowne.

Status gruntu

Upewnij się, czy działka, którą planujesz kupić, jest działką budowlaną czy rolną i jaki rodzaj budowy na niej przewidziano. Wypis z planu czy decyzję o warunkach zabudowy, które pozwolą ci na upewnienie się, jaki jest status gruntu, uzyskasz w urzędzie gminy po podaniu jej numeru. Nie musisz deklarować, że chcesz kupić działkę. Do działek rolnych trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Nie zawsze odrolnienie jest możliwe, powyżej trzeciej klasy ziemi może to być bardzo skomplikowane. Sprawdź też, czy działka nie leży na terenach zalewowych, korzystając z map zagrożenia powodziowego, które dostępne są na bezpłatnych stronach internetowych.

Położenie działki względem stron świata

Informacja o tym, jak ustalić strony świata przydaje się nie tylko harcerzom, ale też kupującym działki. To bardzo istotne, bo może wpłynąć na późniejszą budowę. Obecnie stawiane domy jednorodzinne planowane są zwykle jako energooszczędne, a aby dom był faktycznie tani w eksploatacji, musi być posadowiony na działce w odpowiedni sposób. Od strony południowej powinny znajdować się pomieszczenia, których używamy najdłużej, takie jak salony czy pokoje dziecięce.

Lokalizacja i dojazd do działki

Sielska wieś z malowniczą, gruntową drogą w środku lata może wydawać się spełnieniem marzeń. Zimą może to być koszmar twojego życia. Zanim kupisz działkę, dojedź do niej kilka razy ze swojego miejsca pracy, czy spod szkoły dzieci i sprawdź czas przejazdu o różnych godzinach. Bardzo ważne jest, aby działka miała drogę dojazdową, która jest własnością gminy. Jeśli działka nie ma dostępu do drogi publicznej, konieczne będzie ustanowienie służebności dojazdu i przechodu, a to może być nie tylko skomplikowane, ale i kosztowne. Dodatkowo to nas spadną koszty jej utrzymania.