Blog

  • Data dodania: 14.05.2021
  • Tagi: home staging, home staging opole
Home staging to dość tajemnicze i jeszcze stosunkowo mało znane pojęcie na rynku nieruchomości. Warto jednak zainteresować się tym tematem, w szczególności jeśli myślimy o sprzedaży lub wynajmie swojego mieszkania bądź domu. Usługi home stagingu oferują m.in. profesjonalne biura nieruchomości, także w mieście Opole, które są świadome wielu korzyści oraz pozytywnego wpływu tej usługi na sprzedaż lub wynajem nieruchomości.
Czym zatem jest home staging? Jak go przeprowadzić i dlaczego warto to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej.

Czym jest home staging?

Home staging to proces, który polega na specjalnym przygotowaniu mieszkania pod wynajem lub na sprzedaż. Jego zadaniem jest przygotowanie nieruchomości w taki sposób, aby została szybciej sprzedana lub wynajęta za możliwie najwyższą cenę. Wykonując home staging wykorzystujemy zatem maksymalnie potencjał danej nieruchomości, aby jej właściciel uzyskał możliwie najwyższą cenę sprzedaży oraz przyspieszył finalizację traksakcji. Home staging to niskokosztowe przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu, którego głównym założeniem jest podniesienie atrakcyjności danej nieruchomości, przy możliwie minimalnym nakładzie finansowym.

Sam home staging zakłada wykonanie kilku prostych czynności, które mają sprawić, że mieszkanie będzie prezentowało się dużo bardziej zachęcająco aniżeli pierwotnie. Home staging możemy przeprowadzić samodzielnie, choć najczęściej przeprowadzają go agencje nieruchomości, będąc jednocześnie pośrednikiem danej transakcji. Proces ten nie wymaga ingerowania w strukturę domu czy też wykonywania skomplikowanych czynności. Jest to zatem niezobowiązujący i prosty proces, który możemy wykonać wedle naszego uznania. Home staging posiada niewątpliwie więcej plusów niż minusów. Trend ten przywędrował do nas z USA, gdzie już wiele lat temu odkryto zalety specjalnego przygotowania i aranżacji mieszkania pod jego sprzedaż lub wynajem. Wszystkie działania mają na celu przygotowanie danej nieruchomości w kompleksowy i najkorzystniejszy sposób, uwypuklając jej plusy, co w konsekwencji ma zachęcić osoby zainteresowane daną nieruchomością do wybrania właśnie tego mieszkania bądź domu.

Dlaczego warto przeprowadzić home staging?

Wykonywanie home stagingu ma bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że odpowiednio zaaranżowana nieruchomości prezentuje się znacznie korzystniej. Według statystyk cena za sprzedaż lub wynajem nieruchomości po wykonaniu home stagingu może być nawet o 10% wyższa od pierwotnej. Home staging wpływa również na szybkość sprzedaży, która może zakończyć się nawet o 50% prędzej. Są to konkretne i wymierne korzyści, dla których warto przeznaczyć nieco czasu na przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu.

Samo zaaranżowanie nieruchomości nie jest trudne czy skomplikowane. Wszelkie działania będą polegały jedynie na odpowiednim przedstawianiu domu, a nie na zmianach w nim. Działania takie przeprowadzane są zgodnie z zasadami estetyki, funkcjonalności czy smaku i mogą w bardzo prosty sposób zwiększyć standard mieszkania. Dzięki temu, praktycznie od ręki, poświęcając jedynie kilka godzin, możemy korzystniej wynająć lub sprzedać nasze mieszkanie. Większe zainteresowanie mieszkaniem oraz większy wybór przełoży się na szybszą i korzystniejszą sprzedaż lub wynajem, a dzięki temu to my będziemy mogli szybciej rozpocząć realizować swoje plany związane z gotówką pozyskiwaną z tej nieruchomości. Większe zainteresowanie wynajem mieszkania jest również ważne ze względu na możliwość wybrania lepszych lokatorów np. bardziej wiarygodnych lub lepiej pasujących do naszego pożądanego profilu.

Jak przeprowadzić home staging?

Home staging powinniśmy rozpocząć od kompleksowego wysprzątania mieszkania oraz okolicy domu. Jest to podstawa, gdyż odpowiednie zaaranżowanie mieszkania wymaga czystości i estetyki. Po wykonaniu podstawowego, ale w miarę dokładnego sprzątania powinniśmy zająć się też uporządkowaniem wszystkich zbędnych mebli, akcesoriów czy osobistych pamiątek, które nie będą przedstawiały wartości dla osób wynajmujących lub kupujących. Należy usunąć z zamieszkania wszystko to co zbędne. Dobrym pomysłem jest również zadbanie o drzwi wejściowe, wieszając na nich ozdoby oraz wymiana wycieraczki. Warto także zadbać o teren wokół domu, ponieważ kluczowe jest pierwsze wrażenie osoby zainteresowanej.

Samo mieszkanie powinno być zaaranżowane w ten sposób, aby było w nim jak najwięcej światła. W tym celu warto odsunąć meble od okien oraz użyć jasnych zasłon. Dobrym pomysłem może okazać się również zaaranżowanie mieszkania w minimalistycznym stylu. Dzięki temu będzie się po nim łatwiej poruszać oraz będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego. Odpowiednio ustawione meble wraz z rozświetlonymi wnętrzami wzbogacone np. o lustra, maksymalnie powiększą optycznie każdą nieruchomość. Przygotowując mieszkanie do prezentacji, warto również zadbać o drobne elementy, które w istotny sposób mogą wpływać na komfort przebywania w nim. Są to np. olejki lub świece zapachowe, cicha spokojna muzyka. Wbrew pozorom inwestycja w odświeżacz powietrza lub nowe poszewki na poduszki sprawdzi się idealnie. W całym mieszkaniu powinien panować ład, a wszystkie sprzęty funkcjonalne powinny być sprawne i być w gotowości do użycia. Choć nie ma to praktycznie większego znaczenia — szczególnie przy sprzedaży, wprowadza to do naszej nieruchomości harmonię i robi dobre wrażenie, które jest już bardzo cenne przy wynajmie lub sprzedaży nieruchomości.

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do wnętrza dobranych i tanich dodatków, które będą nowymi gadżetami. Wniesie to do wnętrza nieruchomości powiew świeżości, a wnętrze będzie wydawało się nowsze, bardziej komfortowe. Mogą być to np. nowe kubki czy zegar. W domu możemy również umieścić kwiaty lub inne gustowne dodatki.

W zależności od tego czy przygotowujemy mieszkanie pod wynajem lub na sprzedaż, nasze działania będą się nieco różniły. Przygotowanie mieszkania w celu jego wynajęcia ma spowodować, że osoba zainteresowana poczuje się w nim komfortowo, przyjemne i będzia chciała w nim zamieszkać. Home staging wykonywany przed sprzedażą mieszkania będzie z kolei opierał się głównie na podkreśleniu i ukazaniu przestronności naszego mieszkania, jego dobrego stanu oraz szerokich możliwości aranżacyjnych.

Konkretnie sposoby i pomysły na ciekawe zaaranżowanie wnętrza warto czerpać z Internetu, gdzie można znaleźć wiele fajnych inspiracji w mieszkaniach podobnych do naszego i zastosować je w swojej nieruchomości. Home staging to proste czynności, które możemy wykonać samodzielnie, albo w przypadku braku czasu lub pomysłów warto rozważyć skorzystanie z gotowych, sprawdzonych rozwiązań oferowanych w tym zakresie przez agencje nieruchomości.