Blog

  • Data dodania: 08.04.2021
  • Tagi: inwestowanie w nieruchomości, zakup mieszkania do remontu, flipowanie
Inwestowanie w nieruchomości jest bardzo intratnym sposobem inwestowania pieniędzy oraz coraz bardziej popularnym. Pewność tego biznesu oraz wysokie zyski i relatywnie mały wkład pracy sprawia, że wiele osób rozważa zainwestowanie swoich oszczędności i środków właśnie w zakup domu lub mieszkania pod wynajem. Część osób planuje również wzięcie kredytu, który będzie spłacał się sam z takiej inwestycji i w wielu przypadkach przynosił jeszcze pewien zysk bieżący. W tym tekście prezentujemy temat inwestowania w nieruchomości, podpowiadamy, w jaki sposób można następnie wynajmować mieszkania oraz dlaczego warto postawić właśnie na nieruchomości.

Czym jest inwestycja w nieruchomości?

Inwestowanie środków w nieruchomości jest kupnem nieruchomości za gotówkę, a następnie czerpaniem korzyści z tej nieruchomości, która da dużo większe zyski aniżeli kwota inwestycji. Inwestowanie w nieruchomości może być kupowaniem np. domów, mieszkań lub innych niestandardowych nieruchomości zarówno nowych jak i z rynku wtórnego. Głównym celem tego typu inwestycji jest stworzenie z zakupionego mieszkania narzędzia, które będzie dawało regularny zysk lub pozwali jednorazowo zarobić pieniądze na sprzedaży.

Ogólnie inwestowanie w nieruchomości jest bardzo elastycznym sposobem inwestowania kapitału. Możemy zajmować się nim zarówno samodzielnie jak i nie musimy znać się na branży nieruchomości, aby zarabiać w ten sposób. Najczęściej zyski roczne kształtują się na poziomie od kilku do kilkunastu procent w zależności od okazji, sytuacji, stopnia ryzyka czy naszego zaangażowania i trafności inwestycji.

Dlaczego warto?

Inwestowanie w nieruchomości to obecnie coraz popularniejszy sposób inwestowania środków. Nie dzieje się to bez przyczyny, gdyż inwestycje tego typu posiadają wiele korzyści. Pierwszą z nich jest możliwość zarobienia dużej sumy pieniędzy. Zysk ok. 10% rocznie z takiej inwestycji i zwrot zamykający się w 10-15 latach jest bardzo korzystny. Kolejnym plusem jest bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia, gdyż zakupiona nieruchomość jest rzeczą namacalną — materialną i nie istnieje ryzyko jej utraty np. tak, jak ma to miejsce przy graniu na giełdzie czy inwestycjach w papiery wartościowe bez ochrony kapitału. Biorąc pod uwagę możliwość ubezpieczenia mieszkania oraz możliwość wykupienia usługi pomocy prawnej przy zakupie, ogólnie jest to niezwykle bezpieczna inwestycja. Kupując nieruchomość, nie musimy obawiać się też o nią. Nieruchomości regularnie zyskują na wartości a dzieje się tak ze względu na wysoki popyt oraz inflację. Mieszkania nie są wymagające w utrzymaniu i nawet jeśli nie będziemy zarabiać od pierwszego dnia zakupu, nie poniesiemy z tego tytułu straty — wydłużając jedynie okres zwrotu inwestycji. Na rynku istnieje też wiele okazyjnych ofert np. z licytacji komorniczych od deweloperów, gdzie nieruchomość możemy zakupić po bardzo atrakcyjnej cenie. Inwestowanie w nieruchomości ma też jeszcze jeden długofalowy plus. Jest to bezpieczne lokowanie kapitału na wiele lat jeśli nie chcemy z niego korzystać teraz, a zamierzamy go spieniężyć w przyszłości. W ten sposób możemy zacząć zarabiać pieniądze, wykorzystując kapitał znacznie lepiej, aniżeli deponując go na lokacie, nie musząc obawiać się jednocześnie o bezpieczeństwo przetrzymywania środków w takiej formie np. na 15 lat.

Wynajem mieszkania długoterminowy.

Pierwszym i najpopularniejszym sposobem inwestowania w nieruchomości jest zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy. Na rynku istnieje bardzo duży popyt na wynajem mieszkań tego typu i przeważnie nie musimy martwić się o znalezienie lokatora. W długofalowej perspektywie taki wynajem mieszkania będzie zapewniał nam regularne zyski. Plus ten w połączeniu z ciągłością wynajmu sprawia, że rocznie możemy zarobić na wynajmie nawet kilka — kilkanaście procent zainwestowanego kapitału. Do kolejnych korzyści należy m.in. brak konieczności zajmowania się mieszkaniem, co znacznie ułatwia obsługę inwestycji. Nie musimy przeważnie też przesadnie urządzać mieszkania czy czynić inwestycji w zakup sprzętów i wyposażenia. Wiele osób woli samodzielnie urządzić swoje mieszkanie, które będzie wynajmowało przez dłuższy czas.

Sam zakup nieruchomości najbardziej opłacalny jest na małych mieszkaniach np. kawalerkach, gdyż dają one największą stopę zwrotu w porównaniu do większych mieszkań np. dwupokojowych lub trzypokojowych. Nie musimy również wyszukiwać specjalnego typu mieszania np. niezależnego dającego podzielić się na różne części, jak ma to miejsce przy wynajmie mieszkania na pokoje. Na rynku znajdziemy również bardzo dużo różnych opcji — zarówno mieszkań z rynku pierwotnego jak i wtórnego w różnych rodzajach, cenach czy stanach.

Wynajem krótkoterminowy na doby.

Alternatywnym sposobem wynajmu mieszkania, które zakupimy, jest wynajem krótkoterminowy - na doby. Zakup mieszkania pod ten typ wynajmu będzie wymagał od nas znalezienia nieruchomości z potencjałem hotelowym. Będą to z pewnością miejscowości górskie, nadmorskie lub duże miasta oraz okolice centrów, dworców czy atrakcji turystycznych. Wynajem mieszkania na doby w standardzie hotelowym jest wymagający zarówno pod względem urządzenia mieszkania i jego wyposażenia jak i obsługi. Będziemy musieli posiadać zatem sporo czasu na obsługę inwestycji, prowadzenie dokumentacji czy obsługę gości. Musimy też zainwestować nieco więcej środków aniżeli w porównaniu z wynajmem długoterminowym i wynajmem mieszkania na pokoje, aby móc urządzić mieszkanie w standardzie porównałbym do hoteli — by nie przegrywać bezpośredniej konkurencji z nimi. Wynajem mieszkania na dobry będzie wymagał od nas reklamowania oferty oraz ew. zatrudnienia personelu sprzątającego. Oprócz tych niedogodności wynajem mieszkania na doby posiada również bardzo wiele istotnych plusów. Pierwszym z nich jest możliwość zarobienia dużo większej sumy miesięcznie niż przy wynajmie długoterminowym. Często jest to nawet dwukrotność lub trzykrotność przeciętnego miesięcznego zysku z wynajmu długoterminowego. Przyjmując sumę 100 złotych opłaty za jedną noc od osoby i nocowanie w nim przeciętnie 2 osób nawet przy niepełnym obłożeniu możemy zarobić na takim wynajem nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Samo mieszkanie zyskuje również na wartości zostając odpowiednio doposażone i wyremontowane. Prowadzenie takiej działalności może być też dobrym sposobem nie tylko na inwestycje, ale i biznes oraz naszą pracę.

Wynajem na pokoje.

Bardzo ciekawym sposobem zarabiania na nieruchomościach jest zakup i wynajem mieszkania na pokoje. Ten rodzaj inwestycji w nieruchomości będzie polegał na zakupie mieszkania oraz podzieleniu go na kilka niezależnych pokoi. W ten sposób miesięcznie otrzymywać będziemy dwa lub trzy czynsze, a nie jeden. Sumarycznie może dawać to nawet dwukrotnie większy zarobek miesięczny aniżeli w przypadku wynajmu mieszkania jednemu lokatorowi. Inwestycja tego typu polegała będzie głównie na znalezieniu dogodnego mieszkania, które da się podzielić w komfortowy sposób w odpowiedniej jakości. Najczęściej są to lokalizacje w centrach miast, obok uczelni lub w pobliżu zakładów produkcyjnych. Wynajmować będziemy je turystom, studentom lub pracownikom. Po zakupie tego mieszkania należy wyposażyć wszystkie pokoje i przygotować części wspólne takie jak salon, kuchnię czy łazienkę. Pewnego rodzaju trudnością może być również konieczność wyszukiwania lokatorów na nasze mieszkanie dużo częściej niż w przypadku wynajmu całego mieszkania. Przechodząc do plusów oprócz dużo większego zarobku, wybierając ten typ inwestycji, można liczyć na korzystny zwrot inwestycji. Zakup dużego mieszkania i podzielenie go na mniejsze części jest korzystniejszy niż wynajem całego dużego mieszkania. Ten sposób inwestycji w nieruchomości jest wskazany dla osób, które posiadają czas oraz chęci zajmowania się inwestycją, gdyż jest to niemalże obowiązkowe przy takim wyborze.

Oddanie nieruchomości w zarządzanie najmem.

Ciekawą opcją inwestowania w nieruchomości jest opcja oddania nieruchomości w zarządzanie najmem. Jest to opcja, która polega na przekazaniu mieszkania firmie zajmującej się obsługą najmu w zamian za ok. 10% zarobków. Agencje tego typu zajmują się wszystkimi kwestiami związanymi z mieszkaniem. Samodzielnie znajdują lokatorów, załatwiają z nimi sprawy bieżące i są odpowiedzialni za naszą nieruchomość. Dla inwestora jest to bardzo wygodna opcja, gdyż nie musi poświęcać czasu na obsługę mieszkania i może czerpać jedynie profity finansowe. Agencja zajmująca nieruchomością sama też będzie wyszukiwała lokatorów oraz wyszukiwała kolejnych jeśli pierwsi zrezygnują z wynajmu. W ten sposób można przekazywać mieszkania w zrządzenia najem różnego rodzaju np. dostosowane do wynajmu krótkoterminowego lub na pokoje. Agencje wyspecjalizowane w obsłudze nieruchomości mają też większe doświadczenie i kompetencje. Przełoży się to często na efektywniejsze zarządzanie najmem i większe zyski nawet pomimo zapłacenia prowizji agencji. Na rynku działa wiele agencji zajmujących się zarządzaniem najmem. Cała współpraca odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej. Posiadając nieruchomość, wystarczy umówić się na spotkanie oraz zaprezentować nieruchomość, a dana firma przedstawi nam warunki współpracy, które zaakceptujemy bądź odrzucimy.

Flipping czyli kup, wyremontuj i sprzedaj.

Ostatnim w naszym zestawieniu sposobem na zarabianie na nieruchomościach jest flipping. Jest to zakup i krótka szybka sprzedaż za wyższą cenę. Mieszkanie może być remontowane, dostosowywane czy zmieniane co do charakteru w celu uzyskania większej wartości. Głównym elementem jest zakup mieszkania po niskiej atrakcyjnej cenie nieruchomości z potencjałem do remontu. W taki sposób można znacząco podnieść wartość nieruchomości oraz sprzedać ją nawet z kilkudziesięcioprocentowym zyskiem netto. Zarabianie w ten sposób na nieruchomościach jest ciekawym sposobem dla osób, które chcą zarobić dużo więcej aniżeli z tradycyjnego wynajmu. Flipping niesie ze sobą jednak konieczność poświęcenia maksimum uwagi, pewnej wiedzy zarówno inwestycyjnej jak budowlanej oraz pewne ryzyko niesprzedania nieruchomości. W ostatecznym rozrachunku nawet przy niesprzedaniu mieszkania od razu można je wynająć i nie stracimy kapitału, dlatego jest to warta rozważenia opcja dla osób posiadających pewien kapitał, czas i chęci zarabiania więcej niż na tradycyjnym wynajmie.