Blog

  • Data dodania: 08.04.2021
  • Tagi: sprzedaż mieszkania, sprzedaż domu przez biuro, biuro nieruchomości
Sprzedaż mieszkania to często operacja niezwykle zaawansowana i trudna. Przeważnie opiewa ona na setki tysięcy złotych, a wpływ na nią ma wiele czynników — czasami ledwo zauważonych niuansów. W takim momencie każdy właściciel nieruchomości stancje przed dylematem — sprzedawać nieruchomość samodzielnie czy z biurem. Oferta agencji na rynku jest bardzo szeroka i posiada wiele plusów. W tym teście staramy się odpowiedzieć na to pytanie i podpowiadamy który sposób warto wybrać, aby korzystnie sprzedać mieszkanie.

Samodzielna sprzedaż mieszkania

Samodzielna sprzedaż mieszkania polega na samodzielnym wykonaniu wszystkich czynności z tym związanych. Samemu musimy przygotować ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości, promować je w internecie i znajdować potencjalnych nabywców. Samemu też musimy przygotować mieszkanie do sprzedaży oraz je prezentować. Finalizacja transakcji przebiega bez żadnej pomocy i to my w porozumieniu z kupującym musimy zadbać o sprawy notarialne.

Pierwszym plusem tego typu sprzedaży mieszkania jest możliwość decydowania o wszystkim samodzielnie. Jest to spory plus, który przypadnie szczególnie do gustu osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą i trzymać rękę na pulsie. Daje to poczucie satysfakcji i możliwości dopięcia wszystkiego na przysłowiowy ostatni guzik. Nie martwimy się wtedy o wiele rzeczy, a wszystkie czynności wykonujemy tak, aby sprzedać mieszkanie najkorzystniej. Nikt inny w końcu nie zadba o nasze mieszkanie tak jak my sami.

Drugim ważnym plusem samodzielnej sprzedaży mieszkania jest brak prowizji, którą płacimy przy sprzedaży z agencją. Jest to zazwyczaj kilka procent wartości nieruchomości, a przy dużych sumach transakcji prowizja może wynieść bardzo wysoką kwotę. W ten sposób zaoszczędzić możemy nawet kilka — kilkanaście tysięcy złotych, co jest bardzo dużą oszczędnością i znaczną sumą, która pozostaje w naszym portfelu. To bardzo ważny czynnik, który może zaważyć na podjęciu decyzji.

Sprzedaż z biurem nieruchomości

Sprzedaż mieszkania z agencją nieruchomości wygląda nieco inaczej. Chcąc sprzedać mieszkanie, udajemy się jedynie do biura nieruchomości i rozpoczynamy współpracę. Następnie to biuro nieruchomości wykonuje za nas wszystkie czynności związane ze sprzedażą np. tworzy ogłoszenie, przygotowuje mieszkanie do sprzedaży czy je promuje i pokazuje. Możemy również elastycznie ustalać, w jakich czynnościach chcemy brać udział lub całkowicie zdać się na agencje. Agenci nieruchomości zadbają także o sfinalizowanie transakcji i zaoferują swojego sprawdzonego notariusza.

Pierwszym plusem sprzedaży nieruchomości z agencją jest elastyczny wybór współpracy. Samodzielnie możemy zdecydować, w jakiej części współpracujemy z biurem nieruchomości, jakie czynności będziemy wykonywali samodzielnie i jaki zakres pomocy przyjemny. To bardzo komfortowe rozwiązanie. Dużą korzyścią w przypadku całkowitego zdania się na biuro nieruchomości jest możliwość polegania na agentach. Dzięki temu nie musimy zajmować się procesem sprzedaży, a pojawić się jedynie u notariusza w celu podpisania umowy.

Bardzo ważnym plusem w współpracy z agencją nieruchomości jest bezpieczeństwo transakcji. Agenci nieruchomości doświadczeni w takich kwestiach z pewnością dokładnie sprawdzą osobę kupującą mieszkanie oraz dopilnują, aby wszystkie formalności z całym procesem sprzedaży były odpowiednio przeprowadzone. Zapobiegnie to nieprzewidzianym problemom czy sytuacjom, które przy transakcji na kilkaset tysięcy złotych są wręcz niewskazane.

Tym o czym nie myślimy, zastanawiając się nad wyborem agencji nieruchomości, jest również możliwość sprzedania mieszkania szybciej i za większą cenę. Przeważnie agencje nieruchomości działają profesjonalnie np. intensywnie - reklamując nasze mieszkanie i sprzedają je średnio w okresie kilku miesięcy. Samodzielnie możemy nie osiągnąć takiego wyniku. Dużym plusem jest też dokładne oszacowanie mieszkania oraz sprzedanie go za jak najwyższą sumę. Agenci nieruchomości pracują dla nas, gdyż od nas otrzymują zapłatę. Będą zatem twardo negocjowali warunki sprzedaży mieszkań, uzyskując najwyższą realną sumę, jaką możemy uzyskać ze sprzedaży naszej nieruchomości.

Sprzedawanie mieszkań z agencją nieruchomości to też możliwość sprzedaży mieszkania szybko i bezproblemowo jeśli nie znamy się na tym procesie. Dla wielu osób będzie to główny czynnik, który przekona ich do wybrania właśnie takiej opcji, gdyż nie znają się na finansach, rynku nieruchomości i po prostu nie mają wiedzy na ten temat.

Wybrać sprzedaż samodzielnie czy z biurem?

Jeśli znamy już plusy i minusy sprzedaży mieszkania z agencją nieruchomości warto też odpowiedzieć na pytanie - który sposób wybrać. Sprzedaż mieszkania z agencją warto wybierać kiedy nigdy nie mieliśmy doświadczenia z takim procesem i nie znamy się na nim. Będą to sytuacje kiedy odziedziczyliśmy mieszkanie, chcemy je po prostu spieniężyć lub nie interesujemy finansami i nieruchomościami. W takiej opcji, wybór sprzedaży agencyjnej, będzie dużo poręczniejszy i bardziej komfortowy — nawet w zamian na opłatę kilku procent.

Drugą sytuacją, w której sprzedaż mieszkania z agencją będzie bardziej korzystna jest ta kiedy wartość nieruchomości opiewa na bardzo wysokie sumy lub jest to dorobek całego naszego życia. Zapewnienie dodatkowego bezpieczeństwa kosztem kilku procent transakcji będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. W takich sytuacjach jesteśmy też narażeni bardziej na nieuczciwych kupujących i problemy transakcyjne np. z urzędem skarbowym z racji wysokich kwot. Wybranie tej opcji będzie też wskazane jeśli nasze mieszkanie jest problematyczne np. ze względu na stan, lokalizację czy inne niestandardowe elementy lub gdy chcemy uzyskać z niego maksimum ceny.

Samodzielnie na sprzedaż mieszkania powinniśmy zdecydować się gdy chcemy wszystkie czynności wykonać samemu, mamy chęci i czas oraz wiemy jak to zrobić. Nie musimy wtedy wydawać kilku procent wartości mieszkania na prowizję. Często w ten sposób będą działać osoby, które sprzedawały już mieszkania lub znają się na nieruchomościach i finansach. Samodzielną sprzedaż warto wybrać też gdy nasze mieszkanie znajduje się w atrakcyjnej okolicy i nie będziemy mieli problemu z uzyskaniem uczciwej ceny w krótkim czasie. Jeśli zatem zadanie sprzedaży mieszkania jest łatwe, warto stawiać na samodzielną sprzedaż.