Blog

  • Data dodania: 08.04.2021
  • Tagi: osiedle otwarte, osiedle zamknięte
Osiedla nie są już takie, jakie były kilkanaście lat temu. Teraz widzimy schludne bloki, a żeby wjechać na teren osiedla, trzeba poczekać aż wpuści nas ochrona, albo posiadać kartę wjazdu. Osiedla zamknięte są coraz chętniej wybierane przez osoby, które decydują się na zakup mieszkania. Oczywiście osiedla otwarte wciąż są budowane, jednak należą już do rzadkości.
Zamknięte osiedla to komfort, posiadają bardzo dużo zalet. Zazwyczaj klatki schodowe są bardziej zadbane, a na ścieżkach nie znajdziemy śmieci, ponieważ wstęp mają tam nieliczni – mieszkańcy albo ich goście. Mieszkanie na osiedlu zamkniętym, to dla wielu także większe poczucie bezpieczeństwa. Obecnie codziennie z wielu źródeł – internet, telewizja, radio – docierają do nas niepokojące informacje. Dotyczą one napaści, kradzieży, włamań, gwałtów i innych sytuacji, w których nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Ochrona to idealne rozwiązanie. Porządny ochroniarz nie wpuści na teren osiedla nikogo, kto nie jest do tego uprawniony. Również przestępcy wybierają osiedla bez bram, ponieważ są dużo łatwiejszym celem i nie ma na nich monitoringu. Niektórzy mówią jednak, że są to zamknięte klatki, które dzielą społeczeństwo na ludzi lepszych i gorszych. Pozornie może wydawać się to prawdą, jednak każdy ma prawo do tego, aby wybrać miejsce w którym chce zamieszkać.

Jako inne wady osiedli zamkniętych, ludzie często podają brak prywatności. Dla wielu ochrona i kamery to poczucie bezpieczeństwa, dla innych jest to ciągłe poczucie bycia pod obserwacją. Osoby, które nie lubią podziałów, także mogą być negatywnie nastawione do tego typu rozwiązań. Zamknięte osiedle, jak sama nazwa mówi, jest zamknięte. To może budzić poczucie odosobnienia od innych. Osiedla zamknięte będą więc najlepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie poczucie bezpieczeństwa i czują się komfortowo, gdy wiedzą, że na terenie osiedla są kamery i ochrona. To również idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Dzieci w pewnym wieku są gotowe na samodzielnie wyjście na plac zabaw, jednak nie na tyle gotowe by pozostać tam bez całkowitej kontroli. Place zabaw na osiedlach zamkniętych są umieszczone w ten sposób, aby z każdego mieszkania było można je kontrolować z okna czy balkonu. Dziecku również trudniej będzie samodzielnie opuścić jego teren, ponieważ najprawdopodobniej ochrona zwróci na nie uwagę i zareaguje w sytuacji, gdy dziecko będzie chciało wyjść samodzielnie poza teren.
Otwarte osiedla również posiadają wiele zalet. Mieszkając w takich miejscach ma się poczucie prywatności, ponieważ nie obserwują nas ani kamery ani ochrona. Również nawiązywanie relacji z wieloma sąsiadami może okazać się łatwiejsze, niż na osiedlach zamkniętych. Wady to na pewno brak większego poziomu bezpieczeństwa, większe narażenie na włamania czy napaście. Na takich osiedlach nie ma ochrony, a więc każdy może na nie wejść. Jest to większe prawdopodobieństwo niechcianych gości, którzy mogą przeszkadzać mieszkańcom i dewastować bloki i teren wokół nich. Osiedla otwarte są najlepszą opcją dla tych, którzy cenią sobie brak nawet pozornych oznak podziałów. Osoby samotne i bezdzietne małżeństwa również mogą poczuć się tutaj swobodnie. Nie muszą przecież dbać o bezpieczeństwo dzieci czy dobrze wyposażony plac zabaw, ponieważ nie posiadają potomstwa.

Jeśli zastanawiasz się, jakie osiedle będzie dla ciebie najlepsze, kieruj się swoimi potrzebami aby dokonać prawidłowego wyboru. Jeśli zależy ci na porządku, czystości i bezpieczeństwie, a nie przeszkadza ci całodobowa obserwacja kamer i ochrony – wybierz osiedle zamknięte. Jeśli nie przeszkadza ci fakt, że na teren osiedla może wejść każdy, nie ma na nim ochrony i kamer, a poziom czystości może pozostawiać wiele do życzenia, ale doceniasz możliwość swobodnego kontaktowania się z mieszkańcami wielu bloków - wybierz osiedle otwarte.
Wybór należy tylko do ciebie, zarówno osiedle zamknięte, jak i otwarte posiada wiele wad, ale także wiele zalet. Twoje oczekiwania i potrzeby są w tej kwestii najważniejsze, i pozwolą ci dokonać najlepszego wyboru. Co prawda nowe osiedla powstają często w formie zamkniętej, ale można znaleźć również nowe osiedla otwarte. Po dokładnym przemyśleniu oczekiwań, i przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet poszczególnych rozwiązań, na pewno zdecydujesz się na jedną z możliwości.